Czy części odzyskane w procesie kasacji pojazdu nadają się do ponownego wykorzystania?
Podczas kasacji samochód przechodzi proces recyklingu. W trakcie jego przeprowadzania pracownicy stacji demontażu starają się odzyskać jak największy procent surowców oraz elementów. Które z nich nadają się do ponownego wykorzystania?
Jakie elementy auta po kasacji można ponownie wykorzystać?
Podczas demontażu pojazdu zawsze dużą wagę przykłada się do tego, aby odzyskać jak najwięcej części nadających się do ponownego użycia. To działanie zgodne przede wszystkim z duchem ekologii. Elementy, które z powodzeniem mogą być wykorzystane ponownie, to m.in.:
- silnik i jego podzespoły;
- skrzynia biegów;
- niektóre elementy karoserii;
- alternator;
- rozrusznik;
- lampy;
- świece;
- opony oraz felgi;
- elementy wyposażenia wnętrza.
Każdy pracownik legalnie działającej stacji demontażu pojazdów doskonale wie, jak ważne jest wtórne wykorzystywanie podzespołów ze złomowanych. To działanie nie tylko proekologiczne, ale także korzystne ekonomicznie. Części używane, nawet jeśli wymagają regeneracji, są o wiele tańsze od tych nowych, a często mogą posłużyć jeszcze przez długi czas.
Których części nie można użyć ponownie?
Choć wiele elementów z samochodów oddawanych na stację demontażu pojazdów można wykorzystać ponownie, nie dotyczy to wszystkich podzespołów. Przepisy prawa określone w ustawie jasno regulują, że nie można zamontować w innym aucie części, których ponowne wykorzystanie mogłoby zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego lub oddziaływać negatywnie na środowisko naturalne. Elementy, które nie podlegają ponownemu użyciu to np.:
- elementy instalacji gazowej;
- poduszki powietrzne;
- klocki i szczęki hamulcowe;
- płyny eksploatacyjne;
- katalizatory i tłumiki;
- przewody paliwowe;
- systemy pasów bezpieczeństwa, fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa;
- zabezpieczenia antywłamaniowe i alarmy.